Samit për Sirinë/ Merkel: Pas zgjidhjes ushtarake, zgjedhje të lira

08:17 | 28/10/201808:170

Rusia, Gjermania, Franca dhe Turqia zhvilluan të shtunën në Stamboll një samit katërpalësh në lidhje me Sirinë. Propozimi më i rëndësishëm gjatë diskutimeve ishte ai i kancelares Merkel, se zgjidhja ushtarake për Sirinë duhet të ndiqet nga një proces politik dhe zgjedhje të lira.

Të nxitur nga dhuna e regjistruar gjatë javës në bastionet e mbetura të rebelëve, liderët e Rusisë, Gjermanisë, Francës dhe Turqisë u mblodhën të shtunën në Stamboll për një samit mbi Sirinë. Duke reaguar në përfundim të takimit, kancelarja gjermane Angela Merkel deklaroi se zgjidhja e krizës siriane nuk mund të jetë vetëm ushtarake, por duhet të përfshijë edhe një proces politik të mbikëqyrur nga OKB. “Dhe në fund të këtij procesi duhet të ketë zgjedhje të lira, tek të cilat duhet të kenë akses të gjithë sirianët, përfshirë diasporën”, tha Merkel. Nga ana tjetër, presidenti rus Vladimir Putin vlerësoi bashkëpunimin me palën turke për implementimin e marrëveshjes dypalëshe për Sirinë, që lidhet me rajonin e Idlibit, bastioni i fundit i rebelëve.

Ndërsa presidenti francez Emanuel Makron tha se komuniteti ndërkombëtar duhet të mbikëqyrë situatën, për t’u siguruar se Turqia dhe Rusia do të respektojnë marrëveshjen e negociuar të shtunën, për të krijuar një zonë joushtarake në rajonin në fjalë. “Ne do të tregohemi tejet të vëmendshëm për t’u siguruar që angazhimet e marra përsipër të përmbushen dhe që armëpushimi të jetë solid dhe i qëndrueshëm”, tha Makron. Makron shtoi se çdo ofensivë e nisur nga regjimi i presidentit Bashar al Assad dhe aleatët e tij do të ketë pasoja të papranueshme humanitare dhe në aspektin e sigurisë. Takimi i së shtunës në Stamboll shërbeu edhe që Gjermania dhe Turqia të ulnin tonet mes tyre. Presidenti turk Rexhep Taip Erdogan i tha kancelares Merkel se shtetasit gjermanë të dënuar në Turqi për përfshirje në grushtin e shtetit do të mund ta apelojnë vendimin./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono