Samarxhi në ABC News për pelegrinazhin në Tomorr dhe Kurban Bajramin

23:52 | 19/08/2018

Prej së djelës me mijëra besimtarë bektashinj i janë drejtuar pelëgrinazhit në Malin e Tomorrit. Për të folur rreth këtij pelegrinazhi dhe festën e Kurban Bajramit i ftuar në studion e ABC News ishte gazetari Ferdinand Samarxhi.

“Festa e Kurban Bajramit është simbol i besimit islam që tregon dashurinë dhe sakrificën e besimtarëve. Ata i luten zotit që mëshira e Zotit t’i përkrahë në jetën jetë deri sa të vijë muaji tjetër i Ramazanit.

Qëndrimi nga 20-25 ditë në malin e Tomorrit është në përkujtim të Abaz Aliut, i cili qëndroi në këtë mal 5 ditë dhe pastaj shkoi në Qerbela”.

Po çfarë lidhje ka mali i Tomorrit me Dodonën pellazgjike?

“Studiuesit nuk kanë zbuluar që në thellësi është tempulli që tregon se këtu është fillimi i jetës. Tomorri i sotëm është Dodona pellazgjike. Këtu njerëzit bëjnë blatime për nder të orakullit Zeus”. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono