Sakashvili dëbohet nga Ukraina dhe dërgohet në Poloni
epa06509228 The former Georgian president and ex-Odessa Governor Mikheil Saakashvili speaks with the media near the Fairmont Grand Hotel in Kiev, Ukraine, 09 February 2018. Mikheil Saakashvili declared to journalists about an incident by unidentified armed people, trying to capture him, who where like a special unit of Ukrainian Border Service when he was inside of Fairmont Grand Hotel on 09 February 2018. EPA-EFE/SERGEY DOLZHENKO

09:58 | 13/02/2018

Është deportuan në Poloni nga autoritetet ukrainase ish presidenti gjeorgjian Mikail Saakashvil, sipas informacioneve të konfirmuara nga autoritetet kufitare të Kievit. Politikani sipas mediave ukraianse qëndronte në mënyrë të paligjshme në vend dhe është dërguar në vendin nga I cili ishte nisur. Ish presidenti gjeorgjian është marrë nga agjentët e policisë teksa ndodhej në një restorant pranë selisë së partisë së tij. Një javë më parë ishte bërë public vendimi I gjykatës së apelit sipas të cilit refuzohej kërkesa e tij për tu mbrojtur në rast se do të jepej urdhër për deportimin e tij. Saakashvil kishte nënshtetësinë ukrainase, e cila i ishte hequr nga presidenti ukrainas Petro Poroshenko, një ish aleat I tij, që I kishte dhënë dhe postin e guvernatorit në Odesa. Në shtator ish presidenti gjeorgjian ishte kthyer në vend duke kaluar nga kufiri polak dhe në dhjetor u ndalua nga policia me akuzën për prishje të rendit public. Një mënyrë për të thënë se tashmë ishte një shqetësim për autoritetet ukrainase të cilat ai i akuzonte për korrupsion./abcnews.al
Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono