Sabri Hamiti sjell vepër studimore për Anton Pashkun


14:53 | 14/11/2017

Studiuesi i njohur kosovar Sabri Hamiti sjell një vepër studimore për shkrimtarin Anton Pashku, në 80 vjetorin e lindjes së tij.

Kurse Biblioteka Kombëtare në Tiranë pasqyroi rrugëtimin letrar të shkrimtarit përmes një ekspozite.

Me aureolë klasike dhe shkrimtar kundër rrymës ky është përshkrimi që i bën Anton Pashkut, Sabri Hamitit i cili prej 40 vitesh është marrë me studimin e rrafsheve letrare të  tij. Në ditëlindjen e 80 të Pashkut ai sjell para lexuesit veprën dedikuar shkrimtarit.

Hamiti veçon tek Pashku krahas prozës edhe dramën.

Studiuesi thotë se kërkimi është i thellë, por qëllimi është që përmes këtij studimi të nxitet dëshira për ta  lexuar Anton Pashkun.

Në këtë përkujtim të 80 vjetorit të lindjes së tij Bilioteka Kombëtare e Shqipërisë dhe ajo e Kosovës kahas një konference shkencore ku sollen në vëmendje veprën letrare të Anton Pashkut, prezantuan në formën e një ekspozite testamentin e tij shkrimor dhe kritikën e derdhur në shtypin e kohës./abcnews.al

 

 

 

 


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore.


Kontakt

Telefono