Sa rrezikojmë nga përballja SHBA – Iran, Goxhaj: Iranianëve nuk u intereson të izolohen

09:15 | 10/01/202009:150

I ftuar në “ABC e mëngjesit” me Enkel Demin eksperti për Çështjet e Sigurisë, Dritan Goxhaj ka folur për përplasjet SHBA – Iran dhe nëse ka një rrezik në të cilën mund të përfshihet Shqipëria.

Ai u shpreh se iranianëve nuk u intereson të izolohen, ndërsa theksoi se vrasja e Kasem Sulejmanit sipas tij nuk ka ndodhur pa dijeninë e ruseve.

“I detyrohemi SHBA-ve për shumë arsye, është një aleancë që nuk mund të shmanget, por duhet të jemi më të përmbajtur për shkak se nuk kemi forca mbrojtje. Nuk kemi as sisteme raketore, as mbrojtje kundër ajrore . Në një situatë të tillë do të ishim të ekspozuar, por në një rast të këtij konflikti ne do të ishim të fundit”, u shpreh Hoxha.

Më tej ai theksoi se vrasja e Kasem Sulejmanit nuk solli ndonjë ndryshim të madh në Iran, “në pikëpamjen e propagandës kjo forcoi Iranin për arsye se asnjë vend nuk ka sulmuar direkt amerikën në bazën e saj”, deklaroi ai/abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono