Sa lekë do të marrë fituesi i Festivalit “48 orëshi”

23:09 | 22/11/201923:090

I ndodhur në Tiranë për festivalin e tij “48 orëshi”, Robert Alia Dragori zbulon disa detaje rreth këtij festivali në 10 vjetorin e tij. Në studion e Mbrëmje në ABC News me Mirela Milorin Alia shprehet se ky festival vlerën e tij e ka te kreativiteti dhe meritokracia në ndarjen e çmimeve.

“Shorti që hedh në 29 nëntor konsiston në dhënien e një fragmenti, karakteri dhe ti ke idenë tënde që për 2 ditë t’i duhet të finalizosh. Ne u japim shansin të gjithëve për film, pastaj juria zgjedh filmin më të mirë. Ka çmime të mira, ne japim 3 milionë lekë. Thjesht se unë besoj te meritokracia dhe shpërblimi për rezultatin dhe dua ta coj këtë deri ën fund Qendra e kinematografisë që më ka ndihmuar me gjithë vëhstirësitë q ëka desha t’i bëj thirrje që kur flasim për kulturën duhen buxhete, për kulturën serioze dhe i bëj thirrje qeverisë”.

Për Robert Alian ky festival është një sfidë, pasi Shqipëria thotë ai nuk ka pasur asnjëherë politika me orientim drejt një progresi kulturor.

“Është një aventurë e vërtetë, është një sfidë, se të bësh një film për 48 orë teorikisht e vështirë, kurse praktikisht bëhet. Ky festival mbush 10 vjet. Është një betejë, është një sfidë. Dihet që Shqipëria nuk ka pas asnjëherë politika me orientim drejt një progresi kulturor, është një terren i vështirë armiqësor ku duhet të kesh kurajo elefanti për të vazhduar”. /abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono