Russiagate, Trump urdhëroi ish-avokatin të gënjejë

13:08 | 18/01/201913:080

Mediat amerikane raportojnë se presidenti amerikan Donald Trump ka urdhëruar ish avokatin e tij Michael Cohen që të gënjente në dëshminë e tij para kongresit.  Ndërkohë delegacioni amerikan nuk do të jetë I pranishëm në forumin botëror të ekonomisë në Davos.

Presidenti amerikan Donald Trump urdhëroi ish avokatin e tij Michael Cohen që të gënjente në Kongres përsa i përket negociatave për ndërtimin e një Trump Tower në Moskë. Detajet janë në dokumentet që janë në dorën e prokurorit special që po heton për Russiagate, Robert Mueller.

Lajmi raportohet nga BazzFeed që citon burime hetimore. Trump ndër të tjera ka mbështetur dhe planin e Cohen për të vizituar Rusinë gjatë fushatës elektorale për zgjedhjet presidenciale me objektivin për t’u takuar me presidentin rus Vladimir Putin.

“Bëje të mundur “, i ka thënë kreu i shtëpisë së bardhë avokatit të tij

Ndërkohë bëhet e ditur se i gjithë delegacioni amerikan nuk do të marrë pjesë në forumin ekonomik botëror në Davos. Pjesëmarrja u anullua edhe për sekretarin amerikan të shtetit Mike Pompeo dhe për sekretarin e thesarit Steven Mnuchin.

Lajmi u konfirmua nga zëdhënësja e Shtëpisë së Bardhë, Sarah Sanders, e cila shpjegoi se arsyeja është shatdaun. Edhe Presidenti amerikan Donald Trump nuk do të shkojë./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono