“Russiagate”, ish-këshilltari i Shtëpisë së Bardhë i bindet Trump

20:30 | 21/05/201920:300

Një ish-këshilltar i Donald Trump i është bindur thirrjes së presidentit për të mos dëshmuar në Kongres mbi ndërhyrjen e përfolur ruse në zgjedhjet e 2016-s. Të irrituar, demokratët kanë paralajmëruar me aksion ligjor kundër ish-funksionarit të Shtëpisë së Bardhë.

Një ish-këshilltar i Shtëpisë së Bardhë nuk është paraqitur në Kongres për të dëshmuar mbi hetimin e prokurorit të posaçëm Robert Myler, pavarësisht thirrjes që ishte bërë në adresë të tij.

Kishte qenë presidenti Donald Trump që i kishte bërë thirrje ish-vartësit të tij Donald Mek Gehn që të mos paraqitej përpara komisionit të drejtuar nga demokratët. Kjo ka detyruar kreun e komisionit gjyqësor të Kongresit, Xherold Nedller që të paralajmërojë marrjen e masave ligjore kundër Mek Gehn. “Thirrjet tona nuk merren sipas dëshirës.

Ky komision do ta marrë dëshminë e zotit Mek Gehn edhe nëse do të na duhet të shkojmë në gjykatë”, ka deklaruar Nedller. Ish-funksionari i Shtëpisë së Bardhë mund të gjykohet për shpërfillje të thirrjes së Kongresit. “Nuk do të lejojmë që presidenti të bllokojë thirrjet e Kongresit, duke vendosur veten e tij dhe aleatët mbi ligjin”, ka shtuar Nedller. Mek Gehn shërbeu si këshilltar në selinë presidenciale për thuajse dy vejt, para se të jepte dorëheqjen në tetor të 2018-s. Në një rast të mëparshëm, ai u tha hetuesve të çështjes mbi ndërhyrjen ruse se ishte ndjerë nën presion nga presidenti Trump për të shkarkuar prokurorin Myler./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono