Rusia, ofensivë kibernetike në mbarë botën

21:13 | 16/04/2018

Uashingtoni dhe Londra kanë bashkuar forcat për t’iu kundërpërgjigjur kërcënimit kibernetik rus, të cilin e konsiderojnë përgjegjës për sulme në të gjithë botën, në dëm të agjencive qeveritare dhe kompanive private.

Shtetet e Bashkuara dhe Britania deklaruan të hënën se, hakera të mbështetur nga qeveria ruse kanë ndërmarrë një fushatë spiunazhi kibernetik që ka vënë në shënjestër agjencitë qeveritare, bizneset dhe operatorët e infrastrukturës në mbarë botën. Zyrtarë të të dy vendeve thanë në një konferencë për shtyp se ofensiva kibernetike e mbështetur nga Kremlini ka prekur rrjetet kompjuterike në mbarë botën, duke u kthyer në një rrezik të lartë. Për këtë arsye, ata paralajmëruan kundërsulme. “Kur të shohim aktivitete kibernetike dashakeqe, qofshin nga Kremlini apo aktorë të tjerë shtetërorë, ne do të kundërpërgjigjemi”, deklaroi Rob Joyce, koordinator për sigurinë elektronike në Shtëpinë e Bardhë. Në shkurt, Shtëpia e Bardhë fajësoi Rusinë për sulmin e koduar “Not Petja” të vitit 2017, duke iu bashkuar akuzave të bëra më herët nga Mbretëria e Bashkuar, për lëshimin e një virusi që dëmtoi infrastrukturën elektronike kudo në botë. “Ata mund t’i kenë gati për t’i përdorur sërish në kohë krizash”, paralajmëroi Ciaran Martin, shef i Agjencisë Kombëtare për Sigurinë Kibernetike të Britanisë. Sipas zyrtarëve, sulmet ruse vunë në shënjestër një gamë të gjerë organizatash, përfshirë ato për furnizimin e internetit, firma të sektorit privat dhe të tjera që kujdesen për sigurinë e infrastrukturave. /abcnews.al

 Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono