Rusia njeh emrin e ri zyrtar të Maqedonisë

19:18 | 18/03/2019

Rusia ka njohur termin “Republika e Maqedonisë së Veriut” si emrin e ri zyrtar të Maqedonisë. Vendimi është marrë të hënën dhe është komunikuar nga Ministria e Jashtme ruse, pavarësisht se më herët Kremlini kishte shprehur rezervat e tij mbi legjitimitetin e këtij emërtimi.

Njohja nga Moska vjen pasi Parlamenti maqedonas miratoi në janar një amendament që i jepte vendit emrin e ri, në kuadër të marrëveshjes së Prespës të arritur me Greqinë për t’i dhënë fund kontestit 27-vjeçar mes dy vendeve fqinje.

Skepticizmi rus kishte të bënte me faktin se emri i ri i jepte vendit ballkanas akses në aleancën ushtarake të NATO-s, zgjerimin e të cilës Kremlini e sheh me shqetësim./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono