Rusia kritikon Shkupin: Votimi parlamentar, pre e shantazheve

22:40 | 22/10/201822:400

Kremlini ka kritikuar votimin pro ndryshimeve kushtetuese të mbajtur të premten në Maqedoni. Në një reagim për shtyp, qeveria ruse ka deklaruar se kuorumi parlamentar u arrit përmes shantazheve dhe kërcënimeve politike.

Moska zyrtare ka kritikuar votimin për ndryshimet kushtetuese të mbajtur javën e kaluar në Parlamentin maqedonas, duke e cilësuar atë një proces të manipuluar. “Ajo që ndodhi është një shkelje e hapur e të gjitha normave, si nga këndvështrimi ligjor ashtu dhe ai moral. Manipulime të tilla nuk mund të jenë shprehje e vullnetit parlamentar”, thuhet në një komunikatë për shtyp të Ministrisë së Jashtme ruse.

Në të theksohet se 8 votat e duhura për të arritur shumicën prej dy të tretat u siguruan përmes shantazheve, kërcënimeve dhe shit-blerjes së votës. Parlamenti maqedonas votoi të premten në mbrëmje në parim ndryshimet kushtetuese që rrjedhin nga marrëveshja e Prespës, të cilat përfshijnë edhe ndryshimin e emrit të vendit në Maqedonia e Veriut. Marrëveshja i jep zgjidhje kontestit që zgjat prej dekadash mes Greqisë dhe ish-republikës jugosllave, si dhe i hap Shkupit rrugën e anëtarësimit në NATO.

Kjo është dhe ajo që kundërshton Rusia, e cila i druhet zgjerimit të influencës së aleancës ushtarake në Ballkan. Pak muaj më parë, ambasadori rus në Shkup paralajmëroi se Maqedonia do të përballet me pasoja nëse anëtarësohet dhe lejon ngritjen e bazave ushtarake në territorin e saj./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono