Rusia kërkon shpjegime nga SHBA për traktatin e armëve bërthamore

09:36 | 22/10/2018

Rusia tha se presidenti Vladimir Putin do të kërkojë një shpjegim këtë javë nga Këshilltari amerikan i Sigurisë Kombëtare Xhon Bolton, kur ai të vizitojë Moskën për synimin e Presidentit Donald Trump për të tërhequr Shtetet e Bashkuara nga Traktati i Forcave Bërthamore me Rreze të Mesme për shkak të shkeljeve të dyshuara ruse të marrëveshjes.

Zëvendës Ministri i Jashtëm rus Sergei Ryabkov tha të dielën se veprimi i presidentit Trump “do të ishte një hap shumë i rrezikshëm”, duke i akuzuar SHBA-të se po përpiqen të marrin “supremacinë e plotë” në botë.

Marrëveshja u negociua në fund të viteve 1980, dhe është nënshkruar nga Presidenti i atëhershëm amerikan Ronald Reagan dhe ish-udhëheqësi sovjetik Mikhail Gorbaçov. Marrëveshja kërkoi eliminimin e raketave bërthamore dhe konvencionale me rreze të shkurtër dhe mesme veprimi nga Shtetet e Bashkuara dhe Rusia.

Presidenti amerikan Donald Trump tha dje se Shtetet e Bashkuara do të tërhiqen nga traktati, pasi Rusia e ka shkelur atë. Megjithatë, ai nuk dha hollësi rreth shkeljeve që Rusia i ka bërë traktatit bërthamor të luftës së ftohtë.

“Rusia e ka shkelur marrëveshjen. Ata e kanë shkelur atë për shumë vite dhe nuk e di pse Presidenti Obama nuk negocioi ose nuk u tërhoq nga traktati. Ne nuk do t’i lejojmë ata të shkelin marrëveshjen bërthamore, duke prodhuar armë që ne nuk na lejohet”.

Presidenti Trump tha se Shtetet e Bashkuara do të prodhojnë armë të reja nëse Rusia dhe Kina nuk bien dakord për ndalimin e tyre.

“Ne do ta bëjmë këtë nëse Rusia dhe Kina nuk vijnë të na thonë: ‘Të marrim një vendim të mençur për të mos prodhuar këto lloje armësh’. Por është e papranueshme që Rusia dhe Kina shkelin marrëveshjne ndërkohë që ne e respoektojmë atë”.

Moska tha sot se tërheqja e Shteteve të Bashkuara nga marrëveshja është një “hap i rrezikshëm”.

Rusia ka mohuar shkeljen e traktatit, ndërsa Kina nuk është pjesë e tij.

Zyrtarët amerikanë kanë thënë më parë se Rusia ka shkelur traktatin duke dislokuar një raketë tokësore me qëllim që të paraqesë një kërcënim për NATO-n. Rusia ka pohuar se programi amerikan për mbrojtjen nga raketat shkel marrëveshjen. /VOA


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F




Kontakt

Telefono