Rusia jashtë Lojërave Olimpike të Koresë së Jugut, akuza për doping

09:39 | 06/12/2017

Komiteti Ndërkombëtar i Lojërave Olimpike i ndaloi Rusisë pjesëmarrjen në Lojërat e ardhshme Dimërore, që janë në plan të mbahen në Korenë e Jugut.

Njoftimi erdhi pas takimit të bordit ekzekutiv të Komitetit në Zvicër, lidhur me akuzat se atletët rusë ishin përfshirë në një fushatë dopingu me mbështetjen e qeverisë në Lojërat Olimplike “Soçi 2014”.

Por Rusia ka mohuar vazhdimisht të jetë përfshirë në një operacion dopingu.

Komiteti Ndërkombëtar i Lojërave Olimpike i ka hequr tashmë 11 medalje Rusisë, të fituara në Olimpiket e Soçit dhe ka i ndaluar 20 atletëve rusë pjesëmarrjen përjetë në Lojërat Olimpike./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono