Rusi/ Lirohet Navalny, i dënuar për manifestime të paautorizuara

18:08 | 15/10/201818:080

Udhëheqësi i opozitës ruse Aleksei Navalni u lirua nga burgu, ku ishte denuar për 50 ditë. Në shtator, ai u lirua nga një dënim prej 30 ditësh për organizimin e një proteste të paautorizuar. Por pikërisht në ditën kur u lirua, u arrestua përsëri për një demonstratë kundër reformave të pensioneve nga qeveria, që përfshinin rritjen e moshës se daljes ne pension per rusët.
Aleksei Navalni është përballur me një varg akuzash për aktivitetin e tij në opozitë. Në mars të këtij viti, ai u ndalua të marrë pjesë në zgjedhjet presidenciale në Rusi për shkak të një dënimi për krime financiare. Por lideri opozitar pretendon se këto akuzat ishin të fabrikuara, për të penguar votën e tij kundër presidentit Putin./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono