Rusi, Komisioni Elektoral nuk lejon kandidimin e kundërshtarit të Putin

19:26 | 25/12/201719:260

Lideri i opozitës ruse, Alexei Navalny, nuk mund të kandidojë për zgjedhjet presidenciale. Ai nuk u lejua të garojë për shkak të një dënimi për përvetësim fondesh. I konsideruar si kundërshtari kryesor i Vladimir Putin, 41-vjeçari u kërkoi mbështetësve të tij që të bojkotojnë votimin në mars të 2018.

Komisioni Elektoral qëndror i Rusisë i ka bllokuar kandidaturën liderit të opozitës Aleksei Navalni. Në këtë mënyrë, ai nuk mund të garojë për zgjedhjet presidenciale të marsit të 2018-ës, në të cilat do të kandidojë edhe Valdimir Putin, për një mandat të katërt. Sondazhet japin fitues kreun aktual të shtetit. “I papërshtatshëm për probleme me drejtësinë”, kështu shkruhet në vendimin e komisionit. Të 12 anëtarët e tij kanë votuar kundër kandidaturës së Navalnit, duke motivuar refuzimin me dënimin e diskutueshëm prej 5 vjetësh për përvetësim fondesh. Navalni gjithmonë ka pohuar se ishte një dënim politik.

Pas ndalimit të kandidimit, 41-vjeçari i bëri thirrje të gjithë mbështetësve të tij që mos të marrin pjesë në votime. “Po deklarojmë një grevë zgjedhore. I kërkojmë të gjithëve që të bojkotojnë këto zgjedhje dhe nuk do të njohim rezultatin e dalë prej tyre”, nënvizoi Navalni.

Ai që shfaqet si kundërshtari kryesor i Vladimir Putin në funksion të zgjedhjeve të vitit 2018, u dënua në muajt e fundit me burgim për organizimin e demonstratave të paautorizuara. Navalni, ishte arrestuar edhe më herët nga policia në derën e shtëpisë së tij në Moskë më 12 qershor, madje një orë para se protesta anti-korrupsion e organizuar nga opozita të fillonte ditën e festimeve kombëtare të “Ditës së Rusisë”. Me këtë rast, blogeri u dënua me 30 ditë burg për “shkelje të vazhdueshme të ligjit për organizimin e tubimeve publike”.

Ndërkohë, më 7 tetor, në ditën e 65 vjetorit të Putin, mbështetësit e Navalni, i cili ishte i arrestuar në atë kohë, demonstruan në Shën Petersburg dhe në vende të tjera kundër kreut të Kremlinit: gjatë protestave u arrestuan mbi 200 persona./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono