Rrugëtim nëpër Qeparoin e Sipërm

19:49 | 09/08/2018

Në këtë puntatë Edicioni Veror viziton fshatin Qeparo. Udhëtimi nis nga rruga e vjetër që të çon në këtë fshat, cila bëhet çdo ditë në këmbë nga banorët e zonës. Rruga e ndërtuar me kalldrëm është përdorur nga banorët rregullisht që para 300-400 vitesh. Në këtë zonë vihet re sistemi i veçantë i kanalizimit të ujërave, të cilat ata e bënin gati për ta përdorur gjatë dimrit në bujqësi. Pas 50 minutash ecje në shtegun e Qeparose së Sipërm arrihet në një pamje vërtet fantastike. Gjithashtu, Edicioni u njoh me dy banorë të zonës me të cilët u bisedu rreth rrapit kryesor në qendër të Qeparoit. Ata ishin të kënaqur për interesimin e treguar për historinë e fshatit të tyre. Të moshuarit treguan gjithashtu se ishin dhe fansa të Edicionit Veror. Ata rrëfyen për aktivitetet e tyre të përditshme dhe se si i shpenzonin ditët dikur. Sipas njërit prej banorëve, Qeparoja ka klimë të mrekullueshm duke e e renditur atë si të parin në Europë dhe të katërtin në botë për klimën më të përshtatshme. Fshati vizitohej nga turistë të ndryshëm që vinin nga: Italia, Gjermania, Çekia, Polonia etj. Qeparoja tashmë është nën mbrojtjen e UNESCO-s. Banorët historikisht kanë përdorur sollot (tunelet) për të lëvizur nëpër vende të ndryshme të zonës. Të gjitha godinat e rrëzuara sot pritet të restaurohen./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono