Rruga Pogradec-Tushemisht e degraduar, drejtuesit e mjeteve e shmangin

16:21 | 10/04/201916:210

Drejtuesit e mjeteve çdo ditë e më shumë po shmangin rrugën Pogradec-Tushemisht për shkak të gjendjes së saj me gropa të thella. Ata po përdorin rrugën paralele nga liqeni i Ohrit.

Për kafshën është më e lehtë të ecë nëpër këtë rrugë. Sezoni i ri turistik e gjen segmentin drejt Tushemishtit në gjendje të pandryshuar. Më pak se katër kilometra që lidhin Pogradecin me fshatin turistik dhe Parkun e Drilonit, i gjithi është i amortizuar.

Asfalti i dëmtuar nga dimri i ashpër kurse gropat janë thelluar. Drejtuesit e mjeteve për të shkuar në Tushemisht detyrohen të përdorin rrugën paralele me Liqenin e Ohrit.

Banorët e fshatit që të ardhurat kryesore i sigurojnë nga turizmi familjar, por edhe operatoret turistikë, kërkojnë rehabilitimin e rrugës. Përveçse e pakalueshme ajo është burim aksidentesh, për shkak të mungesës së mbrojtëseve anësore apo ndriçimit.

Ne pamundësi për të investuar vetë, bashkia e Pogradecit, ka aplikuar duke u shpallur fituese e projektit të Bankës Botërore, një vit më parë.  Por zbatimi i këtij projektit ende nuk ka filluar. Edhe pse është nënshkruar me Fondin Shqiptar të Zhvillimit, vendorët e Pogradecit, nuk kanë ende një datë të nisjes së  punimeve.

Rehabilitimi i rrugës së Tushemishtit, një prej pikave turistike, që tërheq vizitorë në të gjitha stinët, parashikon ndërhyrje totale edhe për elementet e sigurisë, si dhe korsi për biçikleta dhe shtigje për këmbësorët./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono