Rruga e Llixhave të Lushnjës e mbuluar me plehra

15:03 | 07/12/2017

Në zonën e Karbunarës aty ku janë Llixhat të shpallura  monument natyror i  kategorise se pare, ndotja eshte masive. Banoret kane ndertuar nje venddepozitim te paligjshem kurse bashkia duke u bënë thirrje të pastrojnë zonën.

Ndotësit e parë janë banorët e zonës.

Këtu shkarkohet çdo lloj mbetjeje urbane dhe volumi i tyre rritet çdo ditë.

Hapësira po përhapet nëpër tokat bujqësore, kurse kanalet kulluese të Karbunarës po bllokohen.

Era e rëndë e plehrave përzier me atë të Llixhave bëhet e padurueshme.

Njerëzit këtu janë mësuar të jetojnë me plehrat dhe aromën e rëndë, por megjithatë thonë se ato duhen të largohen çdo ditë

Pamjet tregojnë rrugën kryesore automobilistike të ndotur. Vetëm pak metra më larg përveç Llixhave janë dhe disa varreza të vjetra të dy shekujve më parë dhe më poshtë është përroi i Karbunarës.

Bashkia e Lushnjës është e njohur me situatën, madje ka ndërhyre disa herë për ta pastruar këtë pikë, por pa rezultat. Ndërtimin e land filldit e shohin si zgjidhjen përfundimtare, por fondet mungojnë dhe Bashkia kërkon ndihmën e qeverisë.

Rreth kësaj pike depozitimi të jashtëligjshme, mbillen tokat bujqësore me perime që kultivohen për treg. Dhe pushteti vendor duket sikur e ka humbur betejën me këta banorë ndotës./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono