Rritja ekonomike në 2019, Konfindustria: Rrezikon të mos kalojë 3% të PBB

13:06 | 07/04/2019

Konfederata e Industrive jep alarmin se rritja ekonomike në vitin 2019 rrezikon të mos kalojë pragun e 3 për qind të Prodhimit të Brendshëm Bruto, ndjeshëm më ulët sesa parashikimet buxhetore të qeverisë shqiptare dhe institucioneve kryesore financiare si FMN dhe BB.

Në një deklaratë për mediat, administratori i përgjithshëm i Konfidustrisë del në përfundimin, se në tërësi viti financiar 2019 do të jetë i vështirë për ekonominë shqiptare.

Sipas Gjergj Buxhukut, pjesë të madhe të përgjegjësive për rënien e rendimentit fiskal dhe problematikave të thella ekonomike, krahas vendimmarrjes politike shqiptare, ka edhe Fondi Monetar Ndërkombëtar me marrëveshjen e përbashkët të vitit 2014./abcnews.al

 


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono