Rritet obeziteti tek fëmijët, Manastirliu: Plan kombëtar veprimi

13:10 | 10/06/201913:100

1 në 5 fëmije të moshës tetë dhe nëntë vjeçarë në vend janë obezë. Specialistet e shëndetit publik vërejnë me shqetësim rritjen e numrit të fëmijëve mbi peshë ndërkohe kërkojnë marrjen e masave. Ministrja e Shëndetësisë paralajmëroi ndërmarrjen e një plani kombëtar veprimi për këtë problem.

Ndërsa  numri i fëmijëve nga 0 ne 5 vjeç nën peshë në Shqipëri ka renë ai i atyre mbi pesë vjeç obezë është rritur.  Kjo sipas specialistëve të shëndetit publik është një tjetër kambanë alarmi dhe i atribuohet kequshqyerjes.

 “Sipas studimit të fundit demografik dhe shëndetësor vërehet një rënie me 6% e numrit të fëmijëve mbipeshë të grup-moshës 0-5 vjeç në 10 vjeçarin e fundit, por ka një kambanë alarmi për sa i takon mbipeshës dhe obezitetit tek fëmijët 8-9 vjeç. Sipas të dhënave të ISHP, 22% e tyre janë mbi peshë, prej të cilëve 10% janë obezë”, deklaroi Ministrja Manastirliu në fjalën e saj gjatë Forumit Shkencor mbi Shëndetin dhe Mirëqenien e Fëmijëve”. 

Në Forumin Shkencor mbi Shëndetin dhe Mirëqenien e Fëmijëve ministrja  Ogerta Manastirliu bëri të ditur ndërmarrjen e një plani kombëtar për mirë-ushqyerjen e fëmijëve.

 “Do të ndërmarrim një plan kombëtar veprimi me tre komponentë. Shëndetin e gruas shtatzënë, nxitjen e ushqyerjes me gji dhe mirë-ushqyerjen e fëmijëve. Ndryshimi i menuve në çerdhe dhe kopshte që u zbatua në Tiranë, do të shtrihet në të gjithë vendin, sepse mirë-ushqyerja që në vogëli duhet të jetë prioritet kombëtar”. 

Studimi demografik dhe shëndetësor nxjerr në pah se aktualisht 11% të fëmijëve nga 0 në pesë vjeç janë më të shkurtër për moshën dhe 2 % konsiderohen të dobët për gjatësinë që kanë./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono