Rritet numri personave që humbën jetën gjatë protestave në Irak

18:02 | 26/10/201918:020

42 persona humbën jetën gjatë protestave të dhunshme në Irak ndërkohë që Ushtria e Irakut ka pranuar se ka përdorur “forcë të tepruar” ndaj protestuesve. Ushtria tha se ka nisur të kërkojë përgjegjësi nga të gjithë ata oficerë komandues “që kanë kryer këto akte të gabuara”.

Numri i viktimave në protestat në Irak ka arritur në 42. Protestat anti-qeveritare nisën më 25 tetor, pasi disa protesta të nisura më herët gjatë këtij muaji, ishin shtypur nga autoritetet, të cilët kishin përdorur dhunë ndaj protestuesve.

Protestuesit u mblodhën edhe të shtunën në Bagdad, në Sheshin Tahrir. Pothuajse 200 persona janë vrarë gjatë muajit të kaluar në protestat kundër korrupsionit, papunësisë dhe mungesës së shërbimeve publike.

Ushtria e Irakut ka pranuar se ka përdorur “forcë të tepruar” ndaj protestuesve dhe ka thënë se ka nisur të kërkojë përgjegjësi nga të gjithë ata oficerë komandues “që kanë kryer këto akte të gabuara”.

Vala e protestave, që janë më vdekjeprurëset që prej se grupi militant Shteti Islamik (IS) u mposht në Irak më 2017,  është parë si sfida e parë më e madhe për qeverinë e kryeministrit, Adil Abul-Mahdi, i cili erdhi në pushtet rreth një vit më parë./ABC News Albania

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono