Rritet numri i turistëve të huaj që vijnë në Shqipëri përmes portit të Vlorës

13:42 | 02/08/201813:420

Ndryshe nga vitet e kaluara, në Portin e Vlorës është rritur numri i turistëve të huaj që vijnë për pushime në Shqipëri. Ndërkohë, Drejtoria e Monumenteve të Kulturës po orienton pushuesit edhe për pikat kulturore e historike të vizitueshme në qarkun e Vlorës.

Sapo zbresin nga tragetet në territorin e Portit në Vlorë njihen me një guidë jo vetëm det.

Të afishuara në murin rrethues, aty gjenden të gjitha objektet kulturore dhe historike.

Autoritetet e monumenteve thonë se kjo është një risi për të orientuar turistët e huaj dhe vendas, të cilët nuk janë të interesuar thjesht për detin.

Drejtuesit portual tregojnë se vetëm gjatë muajit korrik nga Vlora u futën në Shqipëri më shumë se tre mijë pushues të huaj.
Në një kohë që trendi i ditëve të para të gushtit tregon rritje të numrit të tyre.
Përmes kufirit të Vlorës, Drejtori i Portit njofton se krahasuar me një vit më parë këtë sezon kanë hyrë më shumë njerëz.

Për të përballuar fluksin e këtyre ditëve po punohet me kapacitet të plotë dhe nuk ka patur ankesa për zvarritje të procedurave. Nga Vlora dhe përmes saj përveç emigrantëve dhe të huajve, lëvizin një pjesë e mirë atyre që jetojnë në jug dhe në Shqipërinë e Mesme./abcmews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono