Rritet numri i grabitjeve të makinave luksoze në Tiranë

14:30 | 02/08/201914:300

Një automjet është grabitur çdo tre ditë në Tiranë. Hajdutët kanë në fokusin e tyre mjetet luksoze, ndërsa pre më së shumti gjatë muajit korrik kanë rënë emigrantët.

“Automjetet luksoze në Tiranë, vijonë të jenë objektiv i grabitësve.Në muajin korrik, sipas shifrave të policisë së Shtetit, u vodhën 10 makina të shtrenjta”.

Në kulmin e sezonit veror, veç vjedhjes së banesave shtohen ndjeshëm edhe grabitjet e automjeteve.

Emigrantët që kthehen në atdhe bien më së shumti pre e hajdutëve. Të dhënat e policisë tregojnë se 1 automjet grabitet çdo tre ditë në Tiranë dhe keqbërësit synojnë më shumë makinat e shtrenjta. Krahasuar me korrikun e 2018 numri i automjeteve të vjedhura ka qenë pothuajse i njëjtë, por është janë rritur grabitjet veçanërisht për makinat luksoze.

Ky numër në rritje gjatë muajit korrik përkon me kthimin e emigrantëve në vendlindje, të cilët një pjesë udhëtojnë bashkë me makinat e tyre. Sipas seksionit kundër vjedhjeve në policinë e Tiranës rastet kur hajdutët veprojnë më së shumti janë në zona të pasigurta, si mungesa e ndriçimit dhe ambientet që nuk janë të monitoruara nga kamerat e sigurisë.

Makinat janë grabitur kryesisht në parkingje, ndërsa markat më të preferuara kanë qenë “Mercedes-Benz”, “Range Rover” “BMW” dhe “Audi”.

Problem mbetet zbulueshmëria dhe prangosja e autorëve. Një pjesë e madhe e automjeteve të vjedhura çmontohen dhe shiten për pjesë të përdorura në tregun e zi, brenda vendit.

Gazetar, ABC News: Andi Qosja

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono