Rritet mosha e martesës, bie numri i lindjeve

16:43 | 15/05/201916:430

Të rinjtë  po krijojnë familje më vonë e po priren të kenë më pak fëmijë. Të tillë e gjen Dita Ndërkombëtare familje në Shqipëri. Ky fenomen renditet nga Instituti i Statistikave nder shkaqet e tkurrjes dhe plakjes se popullsisë.

Alvi është nipi i vetëm i Mimozës e cila vetë është vajza e vogël e një familje me nënte fëmijë.

Ne i takuam në parkun “Rinia” në Tiranë ndërsa po përgatisnim një kronikë me rastin e Ditës Ndërkombëtare të Familjes. Asambleja e Përgjithshëm e Kombeve të Bashkuara e vendosi në vitin 1993 me qellim inkurajimin e vendeve anëtare te identifikoje nevojat për fuqizimin e familjes.

Ndryshimi i mënyrës së të jetuarit dhe emigracioni vitet e fundit kane larguar shoqërinë shqiptare nga familja e madhe duke e orientuar ata drejt familjes bërthamë.

Të rinjtë po krijojnë familje më vonë e po priren të kenë më pak fëmijë. Arsyet që i shtyjnë janë disa.

Një burrë martohet në moshën 30.2 vjeç dhe një grua në moshën 25.5 vjeç ndërsa numri mesatar i fëmijëve që një grua mund të lindë gjatë periudhës së saj riprodhuese ka rënë në 1.37.

Përllogaritjet i ka bërë Instituti i Statistikave, i  cili ka analizuar të dhënat e vitit të shkuar dhe rendit këtë ndër shkaqet që po çojnë Shqipërinë drejt zvogëlimit dhe popullsinë e saj dhe drejt plakjes./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono