Rritet çmimi i biletës së metrosë, dhjetëra të rinj protestojnë në New York
People take part in a protest for the killing of Alton Sterling and Philando Castile during a march along Manhattan's streets in New York July 7, 2016. REUTERS/Eduardo Munoz

13:02 | 04/11/201913:020

Kundër çmimit të shtrenjtë të biletave të metrosë, në Nju Jork po protestohet njësoj si në Kili. Me dhjetëra të rinj kanë kaluar pa paguar biletën në një stacion metroje në Bruklin.

Një evasion masiv për të mos paguar 2.75 dollarë një biletë. Ajo që ka zemëruar njerëzit ishte dhe një video e publikuar ku një I ri u ndalua nga policia. Demokratja Okazio Kortez reagoi duke thënë se ky arrestim nuk e bën më të sigurtë qytetin.

Rebelimi u organizua nga një grup që me anë të një manifesti uron dekonolizimin e Nju Jork-ut. Ndër të tjera në manifest shkruhet se të rinjtë janë rebeluar në solidaritet me të gjithë popullin e shtypur duke përmendur këtu dhe protestat në vendet e tjera si në Kili, Liban dhe Ekuador./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono