Rrëzohet mocioni i parë për votëbesimin ndaj presidentit Emmanuel Macron

13:50 | 01/08/2018

Parlamenti francez nuk ka mundur të rrëzojë qeverinë e Emanuel Makron, pasi mocioni i votëbesimit ndaj tij, i prezantuar nag republikanët, u rrëzua. Nga 289 vota që duheshin, vetëm 143 deputetë e kanë mbështetur këtë mocion.

Si dhe ishte parashikuar, asambleja kombëtare franceze ka rrëzuar mocionin e votëbesimit të republikanëve ndaj presidentit të vendit Macron. Mocioni ishte hartuar pas publikimit të çështjes Alexandër Benala, ish-truprojës dhe bashkëpunëtorit të Macron, nën hetim për dhunën e ushtruar ndaj një manifestuesi në protestat e 1 majit në Paris. Mocioni i së djathtës u rrëzua pavarësisht mbështetjes së deputetëve të “Franca e Panënshtrueshme” dhe komunistëve. Në favor votuan vetëm 143 deputetë nga 289 që duheshin për të rrëzuar qeverinë. Por rezultati i votimit nuk është një surprizë, meqënëse partia En Marsh ka mazhorncën në parlamentin francez. Tashmë pritet rezultati i mocionit tjetër të votëbesimit të prezantuar nga e majta. Por dhe në këtë rast duket e pamundur që të marrë votat e duhura./abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono