Rreziku nga sulmet ruse, NATO vendos ekipin e parë të ndihmës anti-hibride në Mal të Zi

16:03 | 17/01/202016:030

NATO po asiston Malin e Zi për shmangien e sulmeve të kombinuara nga jashtë. Aleanca ka thënë se po përballet me përpjekje për sulme hibride ruse.

Kryetari i Komitetit Ushtarak të NATO-s, Marshal Stuart Pitch tha se Aleanca po përballet drejtpërdrejt me përpjekjet nga sulmet hibride ruse.
Sipas tij, kjo është arsyeja pse ata vendosën të dërgojnë një ekip për të luftuar kërcënimet hibride në Mal të Zi. Pitch tha në një seancë të Komitetit Ushtarak të NATO-s që u zhvillua të enjten në Bruksel se Aleanca, për të kundërshtuar veprime të tilla ruse, punësoi ekipin e parë kundër hibrid të NATO-s në Mal të Zi, shkruan Pobjeda.

“Ekipi i parë i ndihmës anti-hibride të NATO-s është vendosur në aleatin tonë Mali i Zi, me qëllim të ndihmës në forcimin e aftësive të vendit dhe të shmangë sfidat hibride,” u shpreh Pitch.

Ai tha se shpenzimet e mbrojtjes vazhdojnë të rriten. “Shifrat e NATO-s tregojnë një rritje prej 4.6 përqind në vitin 2019. Ky është viti i pestë radhazi i një rritje të tillë. Deri në fund të këtij viti, aleatët do të investojnë më shumë se 130 miliardë dollarë,” tha Peach, duke shtuar se ata presin deri në vitin 2024 atë vit të jetë 400 miliardë dollarë.

“Qëllimi i vizitës ishte forcimi i aftësisë për të shmangur dhe për t’iu përgjigjur në mënyrë adekuate sfidave hibride. Kjo vizitë ishte angazhimi i parë i një ekipi të tillë në një prej aleatëve, dhe si i tillë paraqet një përvojë të konsiderueshme si për Malin e Zi dhe vetë Aleancën.

Mali i Zi dëshiron të forcojë kapacitetet e tij në fushat e rezistencës, menaxhimit të krizave, infrastrukturës kritike, komunikimit strategjik dhe analizave.Përveç vendosjes së bashkëpunimit me Komisionin Ndërqeveritar, fokusi i ekipit të NATO-s ishte në forcimin e kornizës legjislative në këtë fushë, dhe zbatimi i tij,” theksoi Ivica Ivanoviç, Drejtori i Përgjithshëm i Politikës së Mbrojtjes./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono