Rreziku nga sulmet kibernetike, Qiriazi: Diplomacia duhet të jetë më e mprehtë

08:49 | 21/01/202008:490

I ftuar në “ABC e mëngjesit” me Enkel Demin, ekpserti për Çështjet e Sigurisë (IDM), Redion Qiriazi ka folur për rrezikun nga sulmet kibernetike. Qiriazi u shpreh se që në dhjetor të 2018 Shqipëria largon ambasadorin iranian bashkë me një nënpunës, veprim i cili pasoi me një reagim nga Irani se ishte një keqkuptim i influencuar nga SHBA.

Sipas tij egziston probabiliteti që një kërcënim kibernetik të jetë i vijueshëm pavarësisht se e kemi të vështirë ta dallojmë.

“Në çështjet e Sigurisë Kombëtare ne tregojmë vlerat si komb, duke ardhur nga një regjim shumë i ashpër diktatorial e kuptojmë se çfarë do të thotë të jesh i burgosur. Diplomacia për këto situata duhet të jetë më e mprehtë. Ne kemi konsumuar shumë nga siguria që ofron aleanca, kemi mirëpritur nivelin e riskut për vendin ton, por në të njëjtën kohë kemi një lloj sigurie nga aletatët”,deklaroi Qiriazi.

Gjatë diskutimit në studio me Enkel Demin, Qiriazi sa i përket rikthimit të ish-luftëtarëve të Isis, duke kujtuar edhe vdekjen e një të riu nga Gjilani, u shpreh se shteti duhet të marrë masa. “Në mënyrë konstante ka kërcënime të sigurisë, çdo ditë që kalon bëhen potencial më i madh për tu afruar organizatave terroriste. Ata janë qytetarët tanë dhe në këtë mënyrë kemi detyrimin ti mbrojmë”, tha më tej Qiriazi./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono