Alarmi nga Geonet: Rrezik për një shpërthim tjetër vullkanik

07:17 | 12/12/201907:170

Policia e Zelandës së Re ka njoftuar se po planifikojnë të marrin trupat nga ishulli i Bardhë, ku një shpërthim vullkanik vrau të paktën tetë njerëz.

Misioni i shpëtimit do të vazhdojë pavarësisht rrezikut të një shpërthimi tjetër, tha policia.

Mendohet se personat që ishin të pranishëm gjatë shpërthimit kanë vdekur. Tetë persona tashmë janë konfirmuar të vdekur, dhe 20 të tjerë janë në kujdesin intensiv pasi pësuan djegie të rënda kur vullkani shpërtheu.

GeoNet, faqja e informacionit gjeologjik për rrezikun gjeologjik të Zelandës së Re njoftoi se 50 deri 60% ekziston rreziku i një shpërthimi tjetër brenda 24 orëve të ardhshme./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono