Rrëshqitje dherash tek Currilat në Durrës

10:20 | 10/04/201910:200

Reshjet e dendura të shiut që kanë shoqëruar qytetin e Durrësit përgjatë ditëve të fundit kanë risjellë rrëshqitje të dherave në kodër Currila.

Dherat e rëna nga kodra kanë përfunduar në rrugë duke u bërë pengesë për qarkullimin e automjeteve në njërin sens të segmentit rrugor.

Kjo gjendje krijohet sa herë qyteti përfshihet nga moti i keq me reshje shiu, çka sjell dhe rrëshqitje të dherave nga kodra.

Të rrezikuar si pasojë e shkarjes se tokës mbeten edhe lokalet e ndërtuara rrëzë kodrës.

Përgjatë 8 viteve të fundit në këtë vend dy biznese dhe tre shtëpi u shembën, ndërsa shumë të tjera rrezikojnë si pasojë e erozionit të tokës.

Investimi i pesë viteve më parë për frenimin e erozionit nuk kanë dhënë asnjë rezultat./abcnews.al

 

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono