Rrëshkitje gurësh në Levan – Tepelenë, ARRSH devijon qarkullimin

08:52 | 23/11/2018

Aksi Levan-Tepelenë është bllokuar mëngjesin e sotëm për shkak të rrëshqitjes së gurëve nga skarpatet anësore. Masivi i gurëve është shembur pranë Poçemit, çka ka detyruar autoritetet të devijojnë lëvizjen.

Është një rrugë problematike për mangësitë në ndriçim dhe sinjalistikë. Rënia e gurëve nga lart tani e bën edhe të rrezikshme.

Autostrada Levan -Tepelenë në zonën e Fratarit është bllokuar. Një masiv gurësh nisi të bjerë që prej fillimit të javës për shkak të reshjeve të dendura të shiut duke bërë që rruga paa 5 ditësh të jetë e bllokuar tëresisht. Automjetet devijojnë duke e përshkuar këtë zonë nga rruga e vjetër Levan-Tepelenë, ndërsa autoriteti rrugor duket se do ta zgjidhë përfundimisht këtë situatë.

Klodian Sava, Menaxher mirëmbajte: Nuk konstatojmë problematika të shkarjes së bazamentit të rrugës e gjitha vjen nga shkarjet e masiveve të sipërme. Do parë në ditët në vijim nga gjeologët  se çfarë e ka shkaktuar dhe çfarë masash duhen marrë.

Puna ka nisur në lartësi të kodrave mes të cilave kalon autostrada. Si fillim një sistem kullimi për ujërat të cilat vërshojnë duke rrëzuar gurët në rrugë. Më pas heqja e gurëve me shpresën se nuk do të bien më. Zona e Mallakastrës nëpër të cilën kalon kjo pjesë e autostradës ka terren të rrëshkitshëm dhe shkarjet e tokës janë dukuri e shpeshtë. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono