Rrëfimi i të mbijetuarit në tragjedinë e Xhenovas: “Ai është ëngjëlli im”

21:17 | 09/09/201821:170

“Orë të stërgjata, plot me dhimbje dhe mezi pret momentin që dikush të të shpëtojë”.

Kështu e ka nisur rrëfimin e tij për Newsmediaset, Gianluca Ardini. 28-vjeçari arriti t’i mbijetojë tragjedisë së Xhenovas, ditën kur ura Morandi u shkatërrua. Ai qëndroi për katër orë i varur me rripin e sigurimit në furgon derisa forcat e kërkim-shpëtimit arritën ta nxirrnin.

Në ato momente të tmerrshme Gianluca mendonte vetëm për një gjë… djalin që do lindte për disa ditë.

“Në një situatë të tillë mendon për familjen, fëmijën që do të lindë dhe si ia dola të shpëtoj.  Mund të shkonte edhe më keq”, tha ai.

Gianluca tregoi edhe momentet e para të tragjedisë. Atë se si filloi gjithçka.

“Më kujtohet që po binin disa shtylla dhe pastaj si në një film, asfalti u shkatërrua dhe u shembëm poshtë. Vazhdoj dhe pyes veten si është e mundur që furgoni u shkatërrua dhe unë jam akoma gjallë. Në ato momente mendova më të keqen, mund edhe të mbetesha i paralizuar, por gjithçka shkoi mirë”, tregon 28-vjeçari.

Atë ditë, Gianluca nuk ishte vetëm në furgon. Sëbashku me të ishte edhe kolegu i tij, Luigi, por nuk mundi t’i shpëtojë tragjedisë. Pavarësisht gjithçkaje në fund, i mbijetuari i Xhenovas falenderoi edhe personin që e nxorri nga furgoni.

“Ai është ëngjëlli im. Ishte me të vërtetë i jashtëzakonshëm”, përfundoi Gianluca Ardini.

Tragjedia në Xhenova, mori jetën e 41 personave, mes tyre dhe të dy të rinjve shqiptare./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono