Rrahman Parllaku rrëfen për Kosovën 1944-1945

14:05 | 09/04/2018

Gjeneral Rrahman Parllakut, ish-drejtues i formacioneve ushtarake që u dërguan në Kosovë në tetor të vitit 1944, kur Shqipëria ende nuk ishte çliruar, sjell memoriet e tij për temën ende shumë të diskutuar dhe ende tepër të errët të misionit të këtyre formacioneve ushtarake.

Në rrëfimin e tij ka shumë informacione për dilemën, nëse këto forca u përdorën nga serbët për të nënshtruar Kosovën, apo për një qëllim më superior dhe krejt të ndryshëm. /abcnews.al


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono