Roshi i domosdoshëm te Shqipëria, është njeriu asist

21:46 | 17/10/201921:460

Odise Roshi është një nga lojtarët më të rëndësishëm të kombëtares shqiptare vitet e fundit. Futbollisti i krahut jo vetëm ka shënuar gola, por ka ndihmuar edhe sulmuesit për të realizuar.

Në futboll as nuk fitohet, dhe as nuk shënohet vetëm. Edhe të tillë si Pele e Maradona nuk ia kanë dalë, pra nuk mund të ndodhë kjo as në kombëtaren e Shqipërisë, ku çelësin për të shkuar te rrjeta e mban më shumë se të gjithë, një emër i njohur.

Odise Roshi është njeriu që të gjithë sulmuesit e duan në fushë. Lojtari 28-vjeçar i krahut ka ndihmuar Balajn, Sadikun, Cikalleshin apo Manajn për të realizuar, e normalisht dhe ekipin përfaqësues për të marrë pikë të rëndësishme në eliminatoret e Europianit apo Botërorit.

Nuk kanë kaluar më shumë se pesë vjet nga ndeshja Portugali-Shqipëri, që u vendos nga goli i Bekim Balajt, shënuar pas pasimit të fundit që mori pikërisht nga Roshi. Më shumë se të gjithë prej tij ka përfituar Armando Sadiku, golashënuesi më i mirë kuqezi i viteve të fundit.

Ai shfrytëzoi pasimet e fierakut në ndeshje të ndryshme, duke nisur nga sfida historike në Armeni, ku u sigurua kualifikimi për në Euro 2016. Më pas, në miqësoren me Ukrainën para Europianit, në eliminatoret e Botërorit në Izrael, për të arritur në dy asistet në ndeshjen miqësore në fushën e Turqisë, fituar 3-2 nën drejtimin e ish-trajnerit Christian Panucci.

Roshi mbetet i vlefshëm edhe sot. Askush nuk e harron ndihmën e tij në ndeshjet e fundit. Ndaj Moldavisë në “Elbasan Arena”, për eliminatoret e Europianit, shërbeu për Sokol Cikalleshin. Po ndaj Moldavisë, këtë herë në transfertë, krijoi golin e katërt të Rey Manajt. Natyrisht, futbollisti që luan në Premier Ligën Ruse me Akhmat e Grozny, di edhe të shënojë. Këtë e ka bërë 5 herë me fanellën e kombëtares. /ABC NEWS 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono