Romancat shqiptare bëjnë bashkë artistet Marina Kurti dhe Ardita Bufaj

21:58 | 16/06/201921:580

Sopranoja Marina Kurti dhe pianistja Ardita Bufaj bashkuan energjitë në një koncert me muzikë dhome në skenën e re të liceut artistik “Tonin Harapi”. Artistët sollën romancat  e kompozitorëve shqiptare ndërthurur me kompozitorë të huaj

Muzika shqiptare zuri peshën kryesore në koncertin me muzikë dhome. Sopranoja Marina Kurti dhe pianistja Ardita Bufaj e përqendruan koncertin tek romancat shqiptare, të cilat nuk interpretohen shpesh në skenat tona.  Gjithçka nis me “Tonin Harapin”.

Sopranoja e re, e cila ka jetësuar disa role kryesore në Teatrin e Operas dhe Baletit dhe prej 2 vitesh ndan jetën mes Italisë dhe Shqipërisë, thotë se muzika shqiptare i jep një ndjesi të veçantë në interpretim.

Megjithëse skena e re ju duket mjaft komode pianistja parashtron një problem me pianon. Ndërkohë që ëndrra e sopranos Marina Kurti është të qenit pjesë e një skene evropiane.

Në mbyllje të koncertit sopranoja solli edhe dy arie të muzikës botërore, të cilat u mirëpriten nga spektatori./ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono