Rokadë në administratën e Financave

15:11 | 27/03/201915:110

Një valë shkarkimesh ka përfshirë krerët kryesorë të institucioneve më të rëndësishme të Ministrisë së Financave dhe Ekonomisë.

Mësohet se me propozim të ministres Anila Denaj, kryeministri ka miratuar largimin nga detyra të drejtores së përgjithshme të tatimeve Vasilika Vjeros, e në vend të saj do të jetë Enton Duro, i cili deri më sot ka mbajtur postin e drejtorit të Administrimit të Taksës së Pronës.

Rokada ka përfshirë edhe administartën doganore. Drejtorja e Përgjithshme e Doganave Belinda Ikonomi, tashmë do të jetë zëvendës ministre e Financave dhe Ekonomisë. Postin e saj do të mbajë Arlind Gjokuta, i cili shërbeu për dy vjet si drejtor i Parandalimit dhe Pastrimit të Parave të Pista.

Furtuna e ndryshimeve të drejtuesve të dikastereve kryesore të ministrisë së Financave u bë pas analizës së shifrave të realizimit të të ardhurave në buxhetin e shtetit për dy muajt e parë të vitit.

Të ardhurat në buxhetin e shtetit nga tatimet e doganat rezultuan 2.6 milion dollarë më pak se një vit më parë. Vetëm mosrealzimi i mbledhjes së tatimit mbi vlerën e shtuar ishte -3.6 milion dollarë, ndërsa edhe akcizat ranë me 1.1 milion dollarë krahasur me janar-shkurtin të 2018-s. Dy tatimet e vetme që kanë shënuar rritje, janë tatimi mbi fitimin dhe taksimi i të ardhurave personale. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono