Roboti humanoid Fedor arrin në Stacionin Ndërkombëtar të Hapësirës

09:10 | 28/08/201909:100

Një anije e hapësirës pa pilot që transporton robotin e parë humanoid të Rusisë u ankorua sot me sukses në Stacionin Ndërkombëtar Hapësinor, pas një përpjekjeje të dështuar gjatë fundjavës.

Roboti me madhësinë e një njeriu, i quajtur Fedor – imiton lëvizjet njerëzore, një aftësi e rëndësishme që e lejon atë të kryejë detyra të ndryshme me komandim nga distanca.

Fedor nuk është roboti i parë që dërgohet në hapësirë. Në vitin 2011, NASA dërgoi humanoidin Robonaut 2, i krijuar nga firma General Motors me synimin e ngjashëm për të punuar në mjedise me rrezik të lartë.

Në vitin 2013, Japonia dërgoi një robot të vogël të quajtur Kirobo, të krijuar nga kompania Toyota, që ishte në gjendje të zhvillonte biseda – megjithëse vetëm në japonisht.

Roboti Fedor do të qëndrojë në stacion deri më 7 shtator./VOA

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono