Risia në Spanjë, ndeshjet e futbollit mes kolegëve pjesë e orarit të punës

12:55 | 15/06/201912:550

Ndeshjet e futbollit në salla të vogla mes kolegëve tashmë do të konsiderohen brenda orarit të punës. Është ky vendimi i gjykatës së lartë spanjolle i cili ka shkaktuar jo pak reagime.

Vendimi më i fundit i gjykatës së lartë spanjolle ka shkaktuar jo pak reagime në vend: të luash futboll me pesë kolegë apo klientë sipas ligjit të ri tashmë do të jetë pjesë e orarit të punës. Pasojat? Dëmtimet në fushë do të konsiderohen si dëmtim në vendin e punës, ndërsa ata që luajnë do të kenë nevojë për të paktën 12 orë pushim para se të rifillojnë punën. Vendimi konfirmon një të mëparshëm që i kishte dhënë të drejët sindikatave që kishin organizuar një turne futbolli në orarin e punës.

Çdo gjë nisi pas kërkesës së sindikatave të Altadis të cilat prej vitesh organizojnë turne të tilla për prodhuesit e cigareve në zonë. Pjesëmnarrja ishte vullnetare me garancinë që futbollistët mund të rekuperonin kohën e investuar në ndeshje me ditë apo orë pushimi. Por sindikatat shkuan dhe më tej duke kërkuar që koha e kaluar në fushën e futbollit të konsiderohej si orar pune. Kërkesa u pranua nga Gjykata e Lartë spanjolle. /ABC News Albania 24/7


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono