Rinisja e punimeve për By Passin, protestë për detyrimet e papaguara

16:20 | 09/11/2018

Në një kohë që pritet të rinisin punimet për by passin e fierit, mbi 600 punonjës dhe 55 firma nënkontratkore jane ende të papaguar për punimet e deritanishme. Për këtë arsye përfaqësues të kompanive dhe punonjës protestuan në hyrje të gjurmës së By Passit duke bllokuar edhe rrugën Lushnje-Fier

U desh ndërhyrja e policisë që të hapej rruga por protestuesit thanë se nuk do të reshtin protestat deri sa qeveria shqiptare t’i japë zgjidhje problemit të pagesave të prapambetura.

Qeveria shqiptare u ka premtuar firmave nënkontraktore të kompanisë italiane që braktisi punimet, se nëpërmjet një VKM-je do të bëjë të mundur shlyerjen e të gjitha detyrimeve që italianët i lanë pa paguar. Por ky premtin nuk është zyrtarizuar ende ndërkohë që punimet për përfundimin e By Passit rinisin këto ditë. Për 7 muaj punime nga muaji korrik 2016 deri në janar 2017 serenisima ka lënë pa paguar punëtorët dhe firmat nënkontraktore. /abcnews.al

 


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono