Rinisin punimet në Rrugën e Kombit

12:49 | 02/04/201812:490

Konçensionari nuk ka vonuar dhe ka rinisur punimet për ndërtimin e një terminali të ri, por edhe për ringritjen e atij që u shkatërruar gjatë protestës së shtunë.

Nuk vonuan dhe nxorrën punëtorët e makineritë në terren. Dy ditë pas protestës, koncesionarët e Rrugës së kombit, po rindërtojnë terminalin ku do të paguhet tarifa.

Çdo gjë e djegur dhe e dëmtuar do të rikthehet ashtu siç ishte para shkatërrimit. Mjete, makineri të rënda e shumë punëtorë po punojnë në dy krahët.

Jo vetëm po ringrihet  terminali i mëparshëm, por edhe terminali i ri . Gjashtë sportelet do të shërbejnë vetëm për sensin e lëvizjes drejt Tiranës.

Kurse i riu për të cilin tashmë ka nisur puna do të shërbejë për mjetet që levizinin në sensin e kundërt, pra drejt Kukësit e Kosovës.

Zyrtarisht firma ende nuk ka folur për ate që ka ndodhur. Por  inxhinierët jashtë kamerave thonë se kanë marrë urdhër për ritme të shpejta që terminalet të vihen sa më parë në funksion. Prej aty do të mblidhet tarifa e udhëtarëve që do të përshkojnë Rrugën e Kombit.

Gazetar i ABC News, Kukës: Bujar Muçmata

/abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono