Ringrihet kisha e Shën Athanasit në Dhërmi

14:02 | 15/04/2018

Ka nisur rindërtimi i Kishës Athanas në Dhërmi. Pas debateve të shumta që shkaktoi shembja e saj tre vjet më parë, ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, inspektoi punimet e nisura për të ndërtuar të njëjtin objekt kulti që u ngrit në vitin 1800.

Këto këmbana që ranë tre vjet më parë në fshatin Dhërmi alarmuan banorët për prishjen e kishës Shën Athanas nga inspektoriati kombëtar i mbrojtjes së territorit.

Në atë kohë qeveria premtoi se do ta rindërtonte, sipas projektit të vjetër. Dhe kështu duket se po ndodh tre vjet më pas.

Është ministrja e Kulturës, Mirela Kumbaro, që inspektoi punimet për ringritjen e kishës që u ndërtua për herë të parë në vitet 1800.

Fokusi i ministrisë së Kulturës janë edhe qëndrat historike të fshatrave Dhërmi e Vuno të Bashkisë Himarë, të cilat do të jenë gati për këtë sezon turistik pasi ka nisur të investohen për to rreth 7 milionë euro.

Kryetari i Bashkisë Himarë, Jorgo Goro, i ka bërë thirrje jo vetëm investitorëve të huaj e vendas, por edhe vetë banorëve që të kthehen e t’i bëjnë të banueshme shtëpitë e tyre.

Të gjitha këto ndërhyrje synojnë që turizmi në jug të vendit të jetë gjatë gjithë vitit./abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono