Ringjallen zanatet e harruara

17:30 | 12/09/201917:300

Nëntë artizane nga Shqipëria dhe Prizreni janë bërë bashkë në Kalanë e Tiranës, për të promovuar traditën e punimeve me dorë. Iniciativa synon ringjalljen e zanateve të harruara, duke i përshtatur me kohët moderne, si në materiale ashtu edhe në modele.

Kalaja e Tiranës ka mbledhur në një çati mjeshtritë e harruara me qëllim promovimin e traditës.

Artizane nga Shqipëria dhe Prizreni synojnë që të ringjallin traditën në përshtatje me kohët modern. Venera Rada motivet e kostumeve tradicionale i ka shndërruar në aksesorë të ndryshme , si çanta, shalla apo varëse.

Zejxhan Celina prej 30 vitesh merret me punimin e filigramit, pranon se modifikime ka, për t’iu përshtat tregut dhe kohëve moderne, punimet e filigramit tashmë ia aplikon edhe në çelik të modifikuar, për t’iu përshtatur kërkesave.

Punimet e kashtës duket se e kanë ruajtur më mirë traditën, vështirësia qëndron tek sigurimi i materialit. Mallrat kineze dhe turke, sipas artizanes e kanë dëmtuar shumë këta zanat.

Prodhimtaria e hershme e qelesheve, llullave, punimeve në gur-alabastër e materialeve të çmuar, argjent si dhe në bakër,  tashmë  realizohen duke u bazuar në traditë për sa i përket stileve dhe dekorimeve, ndërsa materialet përshtaten me kohën./ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono