Rikthimi në Hënë, plani i NASA-s mund të shtyhet

18:10 | 09/05/201918:100

Në Mars të këtij viti, Presidenti i SHBA-së, Mike Pence, zuri faqet e para të gazetave pasi kërkoi publikisht që NASA të ridërgonte njerëz në Hënë në vitin 2024.

“Shtetet e Bashkuara ishin vendi i parë që arriti në Hënë në shekullin e 20 dhe gjithashtu duhet të jetë shteti i parë që të rikthejë austronautët atje në shekullin e 21”, tha gjatë takimit të pestë të Këshillit Kombëtar të Hapësirës ai.

Por mesa duket NASA është shumë larg arritjes atje në vitin 2024. Më 2 Prill pritej që agjencia hapësinore të bënte publike për qeverinë detajet se sa do të kushtonte i gjithë misioni, por deri më tani nuk dihet asgjë.

NASA e ka arsyetuar këtë vonesë me argumentin se po planifikohet që gjithçka të jetë perfekte. Mirëpo anëtarët e Komitetit të Shkencave janë të zhgënjyer nga kjo vonesë edhe pse zyrtarët e NASA-s pretendojnë se plani do të zbulohet pas një ose dy javësh./abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono