Rikthimi i protestave, studentët: Kemi pasur sabotime nga ana e pedagogëve

08:52 | 23/01/202008:520

Studentët e universiteteve pubike shqiptare u janë rikthyer protestave për ta detyruar qeverinë e kryeministrit Rama të përmirësojnë kushtet e mësimit.

Ata kanë folur për “ABC News”, ku edhe janë shprehur se protestat nuk do të ndalen.

“Kemi qënë pak sepse kemi pasur sabotime nga ana e pedagogëve Partiakë apo opozitarë nuk ka pasur, kemi qenë të gjithë për të kërkuar të drejtat tona. Nesë do të kishte partiakë do të kishte udhëheqës”, u shprehën studentët.

Studentët thanë për gazetarin Maksi Rama se pedadogët kanë bërë presione për të mos lejuar zhvillimin e protestës.

Pyetje: Si ka qenë reagimi i studentëve që nuk ishin të pranishëm dhe pedagogëve?

Studentët: Kanë bërë presione, kanë mbyllur dyert që të mos dalin studentët në protestë.

“Deri tani kemi mbledhur 5 mijë firma, synojmë mbledhjen e 20 mijë firmave të cilat do të shkojnë në Parlament. Gjatë këtyre dy javëve do të arrijmë ti mbledhim. Protestat nuk kanë mbaruar pritet që të jenë më shumë”, u shprehën ata.

Pyetje: A ka pasur reagim nga Ministria e Arsimit?

Studentët: Deri tani asnjë institucion ende nuk ka reaguar, qëllimi kryesor është të mbledhim 20 mijë firma dhe ti çojmë në parlament. “Pakti për Universitetit ishte propozim i qeverisë dhe jo i jonë dhe asnjë pikë nuk është plotësuar”, thanë më tej studentët./abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono