Rikthehet “Kala Festival” në Dhërmi

15:41 | 11/06/2019

Mbrëmjen e sotme në Dhërmi rikthehet “Kala Festival”, me fokus promovimin e turizmit. Sipas ministrit Blendi Klosi këtë vit në Shqipëri pritet të vijnë 5 mijë të huaj.

Kala Festival rikthehet në Dhërmi mbrëmjen e të mërkurës. Këtë vit, për herë të parë vjen në dy faza, në datat 12 deri me 19 Qershor dhe 20 deri më 25 Qershor. I dyti festival ndërkombëtar muzikor, pas UNUM që u organizua në veri të Shqipërisë, “Kala Festival” pritet të sjellë në Shqipëri 5 mijë vizitorë të huaj.

“Ajo çfarë ne shohim me shumë interes janë përshtypjet fantastike që kanë pasur pushuesit e një viti më parë dhe kjo ka bërë të mundur që këtë vit ne të kemi 5 mijë të huaj, që kanë prerë tashmë biletat për të qenë dy javë në Dhërmi dhe qindra vizitorë të vendit, duke e çuar në 7 mijë numrin pjesëmarrësve në festivalin e këtij viti”.

Përtej promovimit të Shqipërisë turistike, një tjetër qëllim i festivalit sipas ministrit Klosi është kontributi financiar për komunitetin e zonës.

“Ajo që është më interesante është që me dhjetëra të rinj do të punësohen gjatë këtyre dy javëve, po bëhen planet që vitin që vjen të arrijmë të organizojmë 4 festivale në Dhërmi, gjatë sezonit 2020. Kjo tregon trendin e turizmit shqiptar, i cili po disafishohet në të gjitha aspektet. Shpresojmë shumë që vitin e ardhshëm Shqipëria të shikohet si destinacion për turizmin rinor dhe të muzikës”.

Ministri i Turizmit dhe Mjedisit Blendi Klosi gjithashtu vlerësoi punën e institucioneve lokale./ABC News Albania 24/7


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono