Rikthehen tërmetet në Korçë, banorët përfshihen nga paniku

20:23 | 31/07/201920:230

Në qytetin e Korçës dhe zonat përreth janë regjistruar lëkundje të forta sizmike duke shkaktuar panik dhe frikë tek banorët. Ndërsa ka raportime për disa shtëpi të dëmtuara në Qafëzezë dhe në Vidohovë.

Korçës nuk po i ndahen tërmetet. Pasditen e së mërkurës në qytet dhe zonat përreth pati lëkundje të forta sizmike.

Tërmeti i rënë ishte me magnitude 4.7 Shkalla rihter dhe me epiqendër 3.4 km në jugperëndim të Dardhës.

Banorët e qytetit u përfshinë nga paniku dhe vrapuan deri tek lulishtet e lagjeve.

Në fshatin Qafëzezë sipas raportimeve nga banorët janë dëmtuar rreth 12 shtëpi të cilat u prekën edhe nga tërmeti i 1 qershorit.

Dëmtime nga tërmeti ka edhe në Vidohovë. /ABC News Albania 24/7

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono