Rikthehen reshjet e borës e shiut në vend, deri në 40 cm në veri

12:08 | 12/02/2019

Rikthehen reshjet e shiut e borës në vend. Sipas Autoritetit Rrugor Shqiptar ato janë regjistruar më të shumta në rajonin Verior Shkodër. Trashësia e borës shkon nga 10-40 cm. 20 cm borë është regjistruar në zonën Librazhd-Steblevë.

Ndërsa në zonën e Dibrës, trashësia e borës në qytetin e Peshkopisë shkon gati 10 cm, ndërsa në zonat e thella deri në 30 cm. Nuk ka patur probleme në rrugë, por megjithatë kompania kontraktore që mirëmban rrugën Peshkopi – Kala e Dodës ka nxjerrë mjetet borëpastruese dhe kalimi bëhet pa probleme.

ARRSH bën të ditur se punohet për mbajtjen hapur të akseve rrugore.

Akset e detyrueshme me zinxhirë janë Kuben-Vasie, ku ka rreth 40 cm bore, Qafë Bualli-Krastë, ka rreth 20 cm bore, Ura e Cerenecit – Stebleve, 25 km e fundit, ka pasur rreth 20 cm bore, Trebisht – Dogane, ka pasur rreth 5-10 cm bore.

Reshje shiu e bore ka patur gjatë natës edhe në rajonin e Gjirokastrës, e të Tiranës. Në Dajt janë regjistruar reshje të dobëta bore.

Sipas ARRSH nuk ka probleme për qarkullimin në vend, por kërkohet respektimi i sinjalisitikës e shpejtësisë për shkak të lagështirës në rrugë. /abcnews.alRreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono