Rikonstruktohet shkolla 9 vjeçare “Demir Godelli” në Peqin

17:00 | 29/09/201917:000

450 nxënës të Peqinit e kanë nisur këtë vit shkollor në kushte tërësisht bashkëkohore. Shkolla 9 vjeçare “Demir Godelli” i është nënshtruar rikonstruksionit të plotë i cili përfshin të gjitha standardet e përcaktuara tashmë nga Ministria e Arsimit për zhvillimin e një procesi mësimor normal.

Rikonstruksionit total të ambienteve i është shtuar sistemi i ngrohjes, i cili do të vihet në punë së shpejti, rinovimi i të gjithë rrjetit elektrik dhe hidraulik, termoizolimi, ambientet e jashtme ku përfshihet edhe një kënd lojërash për fëmijët e sistemit parashkollor, këndet sportive, si dhe e gjithë infrastruktura lehtësuese për nxënësit me aftësi ndryshe.

Kryetari i Grupit Parlamentar Taulant Balla dhe Kryetari i Bashkisë së Peqinit, Lorenc Tosku inspektuan përfundimin e punimeve:

“Pamë sot punimet e kryera në këtë shkollë të cilat pothuajse janë përmbyllur, mbetet vetëm pjesa e ngrohjes për t’u vënë në punë. Kujtoj që rikonstruksioni përfshin veshjen me sistem kapot, termoizolimin, bazën materiale të re, ambientet sportive etj.

Kemi përmbyllur kështu shkollën e dytë të rëndësishme brenda në qytet. Tashmë kemi një tjetër shkollë e cila është dëmtuar nga tërmeti në fshatin Shezë” tha Balla.

Kryetari i bashkisë falenderoi qeverinë për investimet ndërsa shtoi se të tjera projekte janë gati dhe presin investimin. /abcnews.al


Për t’u bërë pjesë e grupit klikoni: Join Group dhe kërkesa do t’ju aprovohet.
KOMUNITETI ABC NEWS ALBANIA: https://www.facebook.com/groups/AbcNewsAlbaniaGroup

Të lidhura

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F




Kontakt

Telefono