Revolucioni i VAR-it, ndryshime në pozicionet e dyshimta të lojtarëve

13:58 | 03/01/202013:580

Teknologjia VAR po krijon polemika të mëdha, sidomos në rastet e dyshimta të pozicionit jashtë loje. Bordi i Shoqatës së Futbollit Ndërkombëtar (IFAB) është gati të modifikojë diçka në teknologji.

La Repubblica raporton se ndryshimi në rastet e pozicioneve të dyshimta do të ndodhë duke filluar nga ndeshjet çerekfinale në Champions League, ndërsa në kampionat kryesore do të aplikohet në sezonin e ri. Në rastet kur diferenca mes mbrojtësit dhe sulmuesit është milimetrike dhe për arbitrin anësor është pozicion i rregullt, VAR-i nuk do të ndërhyjë.

Mjafton edhe një mm avancim që të cilësohet si offside, por nëse arbitri anësor ka vendosur të mos ngrejë flamurin dhe teknologjisë i duhen 12 kamera për ta dalluar saktësisht, do të thotë që gabimi nuk ka qenë kaq i dukshëm“, thekson sekretari i përgjithshëm i IFAB, Lukas Brud. /abcnews.al

Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F


Kontakt

Telefono