Reshjet e shiut, Fierza afër nivelit maksimal

16:23 | 15/05/2019

Reshjet e shiut kanë larguar përfundimisht thatësirën nga zona e Kukësit e për rrjedhoje përrenj e lumenjtë janë mbushur me ujë. Në këto kushte është rritur ndjeshëm dhe niveli i liqenit të Fierzës. 

Reshjet e shiut vathojnë në Kukës. Thatësira që përfshiu rajonin në fillim pranvere gati dëmtoi jo vetëm bujqit dhe fermerët. Por prej më shumë se një jave, ajo u zëvendësua me përrenj e lumenj te tejmbushur me prurje që shtohen.

Më shumë se 700 metër kub ujë në sekondë ka në lumenjtë që furnizojnë liqenin e Fierzës. Kurse niveli i tij po rritet me shpejtësi nga ora në orë. Këtë të mërkurë është regjistruar 282 metra mbi nivelin e detit dhe ka rinisur prodhimi.

Në vartësi te situatës do të monitorohet edhe procedura e punës në Fierzë e me kapacitet të plotë të agregateve ndërsa ritmi i prurjeve me këto parametra, shumë shpejt do të e çojë liqenin drejt kuotës maksimale.

Bujar Muçmata, gazetar i ABC News, Kukës


Lini koment

E-maili nuk do te publikohet. Duhen plotesuar *


Rreth Nesh

ABC NEWS është i pari televizion në Shqipëri që në ditën e parë të transmetimeve nis me lidhje direkte nga 7 studio lokale ne Shkodër, Durrës, Elbasan, Korcë, fier, Vlorë e Gjirokaster. Për të pasuruar gjeografinë e informacionit së shpejti do të mundesohet edhe studio nga Lezha me transmetime live në cdo kohë.
Në faqen zyrtare në internet, abcnews.al do të gjeni portalin më të pasur ballkanik me lidhje në rrjetet më të mëdha sociale facebook, twitter si dhe në një prej websiteve më të fuqishëm në kulturën e internetit YOUTUBE. Transmetimi i ABC news është live 24 ore. 
NUIS/NIPT K01711004F
Kontakt

Telefono